Арттерапията е експресивна терапия, която използва творчеството за терапевтични цели. Тя е ефективна психологическа подкрепа за цялостното здраве на индивида - психическо, физическо, умствено и духовно .
“Себепознанието и разбирането на личността и на болестта приближават човека към цялост“. - Карл Юнг
Има две подхода и съответно две разбирания за арттерапия:
Изкуството като терапия, което се основава на вярването, че правенето на изкуство е терапевтично и творческия процес е преживяване, което създава растеж.
Арт като психотерапия, при което изкуството е средство за символна комуникация и изразяване на емоции и други аспекти на личността. При този подход творческото изразяване се използва за изграждане на доверие и подобряване на терапевтичния съюз между клиента и терапевта. Аз прилагам този подход.
„Изкуството дава достъп до подсъзнанието“ – Карл Юнг
В същността си арттерапията предоставя едно безопасно пространство за изразяване, осъзнаване, прозрения, разбиране на чувства, вътрешни състояния и емоционални травми, чрез символи. Дава достъп до подсъзнанието - прави видимо, онова, което е скрито от логиката. Чрез цветните материали с рисуване, моделиране и други форми на експресия човек има възможност да изкаже болката и да се дистанцира от нея, по същия начин, дори по-щадящо, както и когато я изказва вербално с думи. Рисунката или скулптурата представляват едно отражение на личността, в което човек може да се огледа, да придаде смисъл, да осъзнае и трансформира непродуктивните състояния вътрешно, което би се отразило впоследствие на живота. Арттерапията е ресурсен подход, свързва човека със силните страни, с фокус върху настоящето, не върху миналото.
Какво отличава арт терапията от всяко друго занимание с изкуство:
Чувства - рисуваме не това, което виждаме, а това, което чувстваме.
Преживяване - целта е самото ПРЕЖИВЯВАНЕ, не крайния резултат и естетическата стойност.
Арттерапията е приложима за хора от различни възрасти – от децата до зрели хора. Дълбок и мек подход за широк кръг от състояния. Тя не е ограничена само до приложение при деца.
Как арт тетарпията може да В помогне?
• Да се справите със стреса
• Да балансирате емоциите
• Да оздравите миналото си
• Да подобрите взаимоотношение
• Да намалите тревожността
• Да откриете нова възможност за актуална ситуация
• Да се свържете с вътрешния АЗ
• Да откриете смисъл, прозрение
• Да погледнете от различен ъгъл
• Да развивате нови поведения
• Да повишите увереността си
• Да развивате личностния потенциал
При какви състояния?
преодоляване на емоционални и поведенчески проблеми;
пост травматичен стрес и депресия;
за преодоляване на фобии, неврози, социална изолация, семейни конфликти и др.;
интегриране на травми;
различни неврологични и когнитивни разстройства, деменция;
за хора, страдащи от тежки хронични заболявания е утеха и подкрепа. Внася радост в сивотата, помага за отдалечаване на мислите от състоянието на болестта, влияе позитивно на самооценката и на усещане за справяне, свързано с усещане за справяне;
при шизофреници арттерапията са "думите" за изразяване на вътрешния свят и утеха за болния, заедно с възможност за трансформация на травматичните състояния;
за личностно развитие, работа със себеоценката, при вземане на трудни решения, професионално неудовлетворение.