Успешно и отговорно родителство
Всяко дете, всеки човек е индивидуално, уникално човешко същество. Всяко дете е ценно, стойностно и има право на уважение и достойнство, просто защото е човек. С всяка стъпка детето експериментира, учи се и ние възрастните – родители, учители, по-големи братя и сестри сме неговото огледало.
В своето развитие от 0 до 18 години, от бебе през ранно детство, училищна възраст и юношество, детето преминава през няколко важни етапа. Всеки от тях е предизвикателство за малкия човек и в същото време предоставя потенциал за изграждане на ценностни качества - надежда, сила, целенасоченост, компетентност, вярност. През тези стъпки подрастващата личност „воюва“ за своите победи и изгражда доверие, автономност, независимост, учи се на инициативност, трудолюбие и сформира своята идентичност. Възможно е някъде в тези етапи да настъпи объркване и да се получат дефицити – недоверие, срам, чувство на съмнение, вина, малоценност.
Затова е много важно:
да бъдем меки и любящи и в същото време твърди, защото любовта е твърда;
да учим като напътстваме от място на любов, не от позицията на контрол;
да уважаваме и зачитаме детето като отделна личност;
да даваме съвети, но не и да ги налагаме;
да поставяме граници и в същото време да дадем пространство за свободен избор;
да бъдем пример за отговорни личности.
Разбира се всеки родител има право да избере своя стил на родителство – авторитарен, демократичен или либерален.
Без претенции за изчепателност, ето някои препоръки за отговорно родителство:
1. Обичайте детето безусловно.
2. Уважавайте неговото достойнство – зачитайте малкия човек като отделна личност.
3. Поощрявайте неговите стъпки, опити, дори и да ви изглеждат глупави. Така детето изгражда своята увереност и преодолява страха си от грешки.
4. Спазвайте дадените обещания. Ако не можете – предоговорете ги. Обяснете защо се е наложило да нарушите дадената дума.
5. Учете детето на самостоятелно вземане на решения и поемане на отговорност. Това ще го научи да се ангажира за последствията от своя избор и ще го предпази от "ТЕ комлекса" /другите са ми виновни/.
6. Създавайте правила и съблюдавайте за тяхното спазване. Децата обичат реда и сигурността. Хаоса им носи безпокойство.
7. Възпитавайте „отлагане на удоволствието“. Така детето ще се научи да цени нещата, защото като възрастни животът няма да му поднася всичко тук и сега.
8. Учете го да общува в дух на разбирателство и спазване на граници – неговите лични и тези на другите.
9. Ако сте имали лош ден, не си го изкарвайте на детето, защото на неговия език това означава: "Аз не ставам, не заслужавам".
10. Ако избухнете, случва се, поговорете след това, извинете се и поемете отговорност. Това ще ви сближи с детето и ще премахне ореола на безгрешни. Уязвимостта не е слабост, а сила. Човешко е да се сгреши. А също ще дадете на детето един безценен пример за поемане на отговорност.
И да не забравяме, че децата са наши учители. Учат ни на безусловна любов, на чистота и автентичност. Те са извор на радост, спонтанност и въбражение и са уникален пример за присъствие тук и сега.
Автор: Магдалина Алтаванска, психолог, арттерапевт, специализант-логотерапевт. Повече за автора тук.
Снимка: pixabay.com
Други статии, свързани с деца: Доброто в децата
АКО ВИ Е ХАРЕСАЛА СТАТИЯТА, ЩЕ СМЕ БЛАГОДАРНИ ДА Я СПОДЕЛИТЕ.
ВСИЧКИ СТАТИИ СА АВТОРСКИ И ПРИНАДЛЕЖАТ НА ЕКЗИСТЕА ЕООД.